Ferman iz 1721. godine koji Dvorska kancelarija upućuje vlasnicima visorskih zemalja. Odnosi se na one koji su dobili zemlju u Visoru i okolnim selima i nisu je obrađivali tri uzastopne godine, da se ta zemlja oduzima takvim vlasnicima. Na fermanu je tugra sultana Ahmeda III.
(BIH-ATKT/OZ – 13 F)
Ferman (tur. fermān, od staroperzijskog framānā), u Osmanskom carstvu je bila pisana sultanova naredba, zapovijed, dekret ili diploma. Ona je sadržavala odluke, uredbe i naredbe od državnog značaja. Fermani su regulirali vojna, svjetovna i šerijatska pitanja, a najčešće su pisani posebnim arapskim pismom divanijom. U osmanskoj državi mogli su ga izdavati i veziri. Sultan je ferman potvrđivao tugrom.
Tugra je kaligrafski amblem ili potpis sultana Osmanskog carstva koji se nalazio na svim zvaničnim dokumentima i prepiscima. Bila je urezana i na sultanov pečat, te utisnuta na novac iskovan tokom njegove vladavine. Tugra bi bila oblikovana početkom vladavine sultana i dvorski kaligraf bi je iscrtavao na pisane dokumente.
Prva tugra je pripadala sultanu Orhanu I (1324-1359), drugom vladaru Osmanskog carstva. Ona se zatim razvijala i dostigla klasičan oblik sa tugrom sultana Sulejmana Veličanstvenog (1520-1566). Svaki osmanski sultan je imao sopstvenu tugru.